צרו קשר

מזכירות
אורלית קיסר  orlitk@savion.huji.ac.il
חדר 4607, הפקולטה למדעי הרוח
טלפון  טלפון: 02-588-3936
שעות קבלה: יום א׳ 14:30-11:30, ימים ב'-ה  10:00–13:00

ראש החוג

ד״ר דיאגו רוטמן diego.rotman@mail.huji.ac.il

יועצת אקדמית
ד"ר אולגה לויטן Olga.Levitan@mail.huji.ac.il 

ראו גם

Table of Contents

תאטרון יישומי

[Arabic]

במסגרת הלימודים בחוג ניתן לבחור בשנה ב׳ להמשיך בלימודים כלליים על תאטרון ופרפורמנס או להתמקד בלימודי הדגש. אחד ההדגשים הוא: תאטרון יישומי.

מה זה תאטרון יישומי?

תיאטרון יישומי הינו מונח המתאר מכלול רחב של שיטות תיאטרון, מופע (performance) ותהליכי יצירה – מתוך הקהילה ולמענה, תוך שילוב היבטים חברתיים, טיפוליים ואסתטיים. כל אחת מצורות התיאטרון הללו פתחו תיאוריות ופרקטיקות ספציפיות, שבאופן כללי מתייחסות ליישום התיאטרון בהקשרים חינוכיים, טיפוליים, מוסדיים וקהילתיים.

 

מה שמחבר בין התחומים כולם הוא הכוונה להשתמש בתיאטרון ככלי מחולל שינוי.

דרמה-תרפיה

דרמה תרפיה עושה שימוש מכוון בתהליכים יצירתיים ובעקרונות מתוך עולם הדרמה והתיאטרון למטרות טיפוליות. השיטה מושתתת על הנחת היסוד שדרמה, תיאטרון, משחק, סיפור ותהליכי יצירה בכלל, הינם בעלי פוטנציאל מרפא, דרכם אפשר לגיס את כוחות הנפש שלנו כדי לעזור בהתמודדות עם מגוון מצבים וקשיים פיזיים ורגשיים (כגון משבר, טראומה, התמודדות עם כאב או מגבלות, הפרעות נפש ועוד).  

תאטרון קהילתי

בתיאטרון קהילתי המשתתפים מגיעים משלל קצוות החברה. התהליך הקבוצתי כולל פרקטיקות תאטרוניות שיכולות לנוע על הציר שבין משחקיוּת למשחק. סיפורי המשתתפים נרקמים למופע קהילתי המגולל את סיפורה של קבוצה-קהילה-חברה ועולות בו גם שאלות ביקורתיות העוסקות בגוף, בזהות ובהגמוניות תרבותיות. תיאטרון קהילתי מתקיים כיום במוסדות שונים עם מגוון אוכלוסיות והוא מבעבע ותוסס גם מחוץ לממסד, כפרקטיקה ששורשיה בתיאטרון אלטרנטיבי-חתרני.

---

פרקטיקות שונות של תיאטרון יישומי יכולות להרחיב את 'ארגז הכלים' של אנשי מקצוע בשלל תחומים – מחינוך עד משפטים, מפסיכולוגיה עד תקשורת, מבלשות ועד פיתוח משחקי מחשב (היי-טק) ועוד ועוד. תיאטרון יישומי מסייע לחדד את נקודת המבט של אמנים לעתיד, הפועלים בכל תחומי החיים.

ך