תכניות לימודים

החוג לתולדות התאטרון באוניברסיטה העברית הוא אחד מן החוגים הוותיקים בישראל בהם לומדים ומלמדים תאטרון כתחום אקדמי ואמנותי בו בעת. מבנה הלימודים בחוג מורכב מקורסי חובה, סמינריונים, קורסי בחירה וסדנאות מעשיות. החוג מציע מערכת מגוונת של שיעורים העוסקים בהיסטוריה של התאטרון, בסוגי התאטרון השונים, בתורות המשחק, הבימוי, הדרמה והמופע, ועוד. הסטודנטים בחוג מתוודעים למחזות מופת מאת יוצרים כגון סופוקלס, שייקספיר, צ'כוב, בקט וחנוך לוין, ומתעמקים בהם הן במסגרת שיעורים עיוניים והן בסדנאות ושיעורי מעבדה. הלימודים בחוג מאפשרים לפתח חשיבה יצירתית, ליצור קהילה ולחקור את העולם ואת האדם בכלים של אמנויות הבמה.

 

תואר בוגר 

מבנה הלימודים בחוג מורכבים מקורסי חובה, סמינריונים, קורסי בחירה וסדנאות מעשיות. קראו עוד

תואר מוסמך ותכנית דוקטורט

לימודי התואר השני (מ.א.) והשלישי (דוקטורט) הינם העמקה של נושאים שנלמדו בתואר הראשון. בשני התארים האלה תוכנית הלימודים היא אישית. קראו עוד

תכניות מיוחדות 

תכנית לימודים משותפת באמנויות ומינהל עסקים, עם דגש בלימודי התאטרון. קראו עוד

 

תואר בוגר

מגוון קורסים

מבנה הלימודים בחוג מורכבים מקורסי חובה, סמינריונים, קורסי בחירה וסדנאות מעשיות.

 

  • לימודי החובה בחוג מקנים בסיס רחב בתולדות התאטרון הבין-לאומי והישראלי, בניתוח מחזות והמופע התאטרוני, כמו גם בתורות הדרמה, הבימוי והמשחק.
  • סמינריונים הנם קורסים המקנים ידע מעמיק בסוגיות נבחרות באמנות התאטרון ומציעים התנסות בחשיבה ובכתיבה ביקורתית.

לימודי בחירה מסוגים שונים כוללים קורסים מסוג שיעור, קורסים מסוג שו"ת (שיעור + תרגיל) וקורסים מסוג שו"מ (שיעור + מעבדה). קורסי שו"מ כוללים מרכיב מעשי ומאפשרים פרויקט או עבודה מעשית כחלק מהציון. בין שיעורי המעבדה המוצעים בחוג: "כתיבה לבמה", "תאטרון לילדים", "תאטרון פלייבק", "תאטרון קהילתי", "מפגשים עם אמני תאטרון בולטים" ועוד.

סדנאות ומעבדה

סדנאות מעשיות מאפשרות היכרות ראשונית עם העשייה התאטרונית ושפת הבמה, כגון "יסודות המשחק","תנועה לבמה", "פרפורמנס קול", "עיצוב לבמה" ועוד. בנוסף מציע החוג סדנת תאטרון למתקדמים, במסגרתה עובדים התלמידים על הפקה משותפת או הפקות אישיות שמוצגות בפני הקהל האוניברסיטאי בסוף שנת הלימודים.

סדנאות מעשיות ושיעורי מעבדה  מהווים מרכיב חשוב בלימודי החוג. שיעורים אלו מתקיימים בחללים אמנותיים מיוחדים של "תאטרון החניון" (אולם התאטרון של החוג) וחדר המראות. צוות המרצים בחוג כולל אמנים שנמנים עם היוצרים המבטיחים והמצליחים בתאטרון הישראלי העכשווי. במהלך שנת הלימודים מוצגות ב"תאטרון החניון" עבודות של התלמידים והפקותיהם שנוצרו בסדנאות החוג. החוג מעודד יוזמות של התלמידים ומסייע בליווי אמנותי של מופעי תאטרון פרי יצירתם.

מסלולי לימוד

תכנית הלימודים לתואר הראשון בחוג כוללת 60 נ''ז (נקודות זכות) והיא נלמדת במסגרת:

1.  מסלול חד חוגי:  חוג ראשי  בתולדות התאטרון  בנוסף לקורסים משלימים מחוגים אחרים של הפקולטה למדעי הרוח.

2. מסלול דו חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים. רשימת החוגים המומלצים במיוחד: פסיכולוגיה, ספרות, אמנות, תקשורת, חינוך, משחבת ישראל, סוציולוגיה, מנהל עסקים.

חלק מהשיעורים העיוניים מתקיים במחלקת המדיה בספרייה, המציע אוסף עשיר ומגוון של סרטים תיעודיים וסרטי קולנוע בנושאים שונים: תאטרון, אופרה, אמנות, ספרויות, היסטוריה, תקשורת ועוד. לרשות התלמידים עומד המוזיאון והארכיון לתאטרון העברי והישראלי ע"ש ישראל גור. 

לימודים מדוריים 

לתלמידי החוג מוצעת מערכת של לימודים מדוריים המיועדת להרחבת הידע התאורטי, לצד ניסיון מעשי, בשני תחומים:

1. תרפיה וטיפול באמנויות הבמה 

2. תאטרון יהודי

תכניות הלימוד בשני המדורים מושתתות על שלושה מרכיבים: קורסים מרכזיים בתחום, מסגרות המאפשרות פרויקטים אישיים מעשיים  ושני קורסים מחוגים אחרים בתחום הנלמד. תכנית מדור התאטרון הטיפולי עוסקת ביחסים שבין תאטרון לבין טיפול פסיכולוגי ועבודה סוציאלית, ותכנית מדור התאטרון היהודי מתייחסת לקשר שבין תאטרון לבין יהדות ומחשבת ישראל. המפגש הייחודי עם התחומים הללו במסגרת תולדות התאטרון מביא ליצירת שילוב בין ידע חווייתי ועיוני. במסגרת לימודי שני המדורים מוזמנים הסטודנטים לדון בתופעות בעלות חשיבות היסטורית וחברתית, וכמו כן גם לחקור את התופעות הללו באמצעות יצירה אישית.

 

תואר מוסמך ודוקטורט

לימודי התואר השלישי (דוקטורט) הינם העמקה של נושאים שנלמדו בתואר הראשון והשני.  תכנית הלימודים והמחקר נבנית על ידי הסטודנט/ית והמדריך, בהתאם לתחום שבו בחר/ה הסטודנט/ית להתמחות. 

לימודי תאור השני (מ.א.) בנושא של לימודי תאטרון ופרפורמנס ניתן לעשות בשיתוף פעולה עם חוג אחר כגון: לימודי תרבות, התכנית לפולקלור, התכנית ליידיש. תלמידי/ות התואר השני נדרשים/ות להגיש עבודת סמינר מחקרית במהלך הלימודים ובסיומם עבודת גמר החוקרת את הנושא הנבחר. הנושאים למחקר רבים ומגוונים, כגון: ניתוח יצירות של מחזאים ואמני במה, יחסי גומלין של תאטרון עם אמנויות אחרות, התאטרון במדינות שונות ובתקופות שונות, הקשר בין תאטרון לחברה ועוד.

  • למידע נוסף אנא פנו לראש החוג, ד״ר דיאגו רוטמן

תכנית לימודים לבוגרי בתי ספר למשחק

תכנית לימודים לבוגרי בית הספר לתאטרון חזותי והסטודיו למשחק ניסן נתיב

בוגרי/ות בית הספר לתאטרון חזותי או הסטודיו למשחק ניסן נתיב, רוצים/ות להמשיך ולהעמיק את חקר התאטרון והאמנויות מזווית נוספת? מעוניינים/ות במסלול לימודים ייעודי בשבילכם/ן ובהכרה אקדמית בעבור הלימודים בסטודיו? הנכם/ן מוזמנים/ות להרחיב את לימודי המשחק לתואר אקדמי במסגרת תכנית חדשה המיועדת במיוחד בשבילכם/ן.

תכנית הלימודים מציעה היכרות מרתקת עם נושאים מגוונים בתחום התאטרון והאמנויות: היסטוריה ותיאוריה של התאטרון, דראמה-תרפיה, תאטרון ישראלי ועוד. הסטודנטים/יות בתכנית מוזמנים/ות להשתתף גם בקורסים נוספים מן הפקולטה למדעי הרוח, כגון: תולדות האמנות, מוסיקולוגיה, פילוסופיה, היסטוריה, ספרות ותחומים נוספים לבחירתכם/ן. ההשכלה שתרכשו במסגרת תכנית זו תעניק לכן/ם כלים הכרחיים מבחינה תאורטית, תעשיר את ארגז-הכלים שלכם/ן ותעמיק את התהליכים היצירתיים שלכם/ן כשחקנים/יות וכאנשי/נשות תאטרון.

החוג מעניק הכרה משמעותית של עד 30 נ״ז מתוך התואר. 

למידע נוסף ליצור קשר עם מזכירת החוג, הגב׳ אורלית קיסר או עם יועצת החוג, ד״ר אולגה לויטן

 

 

תכנית לימודים משותפת באמנויות ומינהל עסקים, עם דגש בתולדות התאטרון

 

תמיד רציתם ללמוד תיאטרון ולא ידעתם מה עושים עם זה? בשנת הלימודים תשע"ה נחנכה בחוג לתולדות התאטרון תכנית לימודים חדשה המשלבת לימודי תואר ראשון במנהל עסקים ובתחום האמנויות עם דגש בתולדות התאטרון. זוהי תכנית ייחודית שאין לה מקבילה בשום אוניברסיטה אחרת בארץ, המציעה לכם את כל היתרונות של תואר ראשון נפרד בכל אחד מן התחומים ובנוסף לכך מכשירה אתכם לעבודה כמנהלי מוסדות אמנות. השכלתם של בוגרי התכנית משלבת הבנה עסקית ואמנותית של האופנים בהם מוסדות תרבות ואמנות מאורגנים ומנוהלים. הסטודנטים נחשפים להקשרים תרבותיים, ליצירות אמנות ולשאלות של ביצוע ושל ערך האמנות. כך הם רוכשים מערך כישורים מגוון וייחודי שמבדל אותם בשוק המנהלים הצעירים והופך אותם למומחים בתחום ולבעלי ראיה חדשנית, מקורית ויצירתית. לידע עסקי ואמנותי משולב זה חשיבות מכרעת ליכולת לנהל בהצלחה מוסדות תרבות ולקדם יוזמות אמנותיות שונות בהצלחה אמנותית וכלכלית. התכנית כוללת גם פרויקט התמחות מעשית בליווי אנשי מקצוע, שבמסגרתה זוכים הסטודנטים להתנסות בעבודה בשטח במוסד תרבות ישראלי. כל אלה יסייעו לבוגרי התכנית להשתלב בעשייה האמנותית בארץ ולהשפיע עליה. התכנית גם מציעה לתלמידים מצטיינים את האפשרות לעבור בשנה השלישית ללימודיהם למסלול מיוחד לתואר שני ובמסגרתו לסיים תואר מוסמך במנהל עסקים (MBA) בתוך ארבע שנים מתחילת הלימודים או להמשיך ללימודי תואר מוסמך (MA) בתולדות התאטרון.

לאתר הרישום.

למידע נוסף, אנא פנו לרכזת האקדמית של התכנית, גב' קרן כהן.

רכזת אקדמית של התכנית המשותפת במנהל עסקים ואמנויות: גב' קרן כהן

קרן כהן